עליית הרובוטים - הם כבר בינינו


31 Jul
31Jul

שלום לכולם, כאן אופיר בראל וגם הפעם אחשוף בפניכם צדדים נוספים בעולם הפייק ניוז הרוסי.

כאשר אנחנו חושבים על פייק ניוז, אנחנו מתארים לעצמנו אנשים עם שלפייסבוק או לכל מקום אחר תחת זהות בדוייה ופשוט מתחילים לכתוב כל מה שעולה להם לראש. האמת היא, לא כל הפייק ניוז שמופץ ברשת נכתב על ידי בני אדם- לעיתים, הפייק ניוז נכתב ומופץ ברשת באופן אוטומטי לחלוטין, ללא התערבות של גורם אנושי. 

נשמע מוזר? הנה ההסבר. 

חלק מהפרופילים הפעילים ברשתות החברתיות הם פרופילים שנקראים social bot (או בקיצור sobot). במבט מבחוץ, הפרופילים הללו זהים לחלוטין לפרופילים המנוהלים על ידי בני אדם - הם כותבים פוסטים, מפיצים אותם, מצרפים חברים ועוד- אך למעשה, כל הפעילות הזו כלל לא מופעלת על ידי בן אדם, אלא על ידי פרופילים שהם סוג של רובוטים.

את הבוטים אפשר למצוא גם מחוץ לרשתות החברתיות- למשל, כשאתם נכנסים לאתרים מסוימים נפתח לכם בצד חלון צ'אט עם נציג שירות, ששואל אתכם כל מיני שאלות ועל סמך התשובות שאתם עונים לו אתם מקבלים מענה מדויק יותר מהנציג. הנציג הזה הוא לא אנוש. הוא בוט. הוא מחקה התנהגות אנושית כדי לתת לצרכנים מענה טוב יותר.

למה בכלל להשתמש בבוטים?

את הבוטים ניתן למצוא בהרבה מקומות בעולם וגם הרוסים עושים בהם שימוש, להפצת המסרים שלהם. היתרון הגדול של הבוטים על פני פרופילים אנושיים הוא בכמות המסרים שהם יכולים להפיץ: בשנה שעברה, התבצע מחקר שהשווה בין פרופילים אנושיים לבוטים שהפיצו תעמולה רוסית במדינות מזרח אירופה. בסוף תקופת המחקר, נמצא שהבוטים הפיצו פי שלושה עד פי שמונה יותר מסרים מפרופילים אנושיים. כאשר מדובר בפייק ניוז, לכמות יש חשיבות גדולה בהעברת המסר. ככל שמסר מסוים חוזר על עצמו יותר פעמים ומגיע מיותר מקורות, כך הוא נתפס כאמין יותר.

אף על פי שהבוטים מחקים התנהגות אנושית, יש כמה צעדים פשוטים שמאפשרים לנו לזהות, האם הפרופיל שאנחנו נתקלים בו הוא אמיתי או שהוא בוט:

  • בדרך כלל, תמונות הפרופיל של הבוט תהיה תמונה סתמית (למשל, של נוף)

  • הבוט מצרף לעצמו יותר חברים בפרק זמן קצר יותר, בהשוואה לפרופיל אנושי

  • יש גם כלים טכנולוגיים שיכולים לסייע בהבחנה בין פרופיל אמיתי לבוט: האתר הזה למשל, מסוגל לבדוק האם חשבון טוויטר מסויים הוא אמיתי או בוט. 

אז בפעם הבאה שאתם קוראים את הפיד שלכם, תחשבו מי כותב את השורות האלו. אולי את השורות הנוכחיות לא כתב אדם?

bot icon by Spencer Loveless from the Noun Project


Comments
* The email will not be published on the website.