מרכז הפצת הפייק ניוז הגלובלי


03 Jul
03Jul

היי, כאן אופיר בראל, מרצה וחוקר על יחסים בינ"ל במאה ה-21. והיום - איפה ממוקם מרכז הפצת הפייק ניוז הגלובלי?
בשבועות הקודמים, ערכתי לכם היכרות כללית עם הפעילות של הממשלה הרוסית ברשתות החברתיות- הצגתי לכם את ההיקפים הגדולים שלה והראיתי לכם לאילו מקומות היא הגיעה ברחבי העולם.
השבוע, אני רוצה לקחת אתכם לסיור במקום מיוחד במינו. 

המקום שאתם רואים בתמונה, נראה לכאורה משעמם ובנאלי לחלוטין- בניין משרדים אפרורי, לא גדול, בליבה של סנט פטרסבורג הקרה. גם שמו של המקום לא הופך אותו למוקד התעניינות מיוחדת- "המרכז לחקר האינטרנט" (אולי השם הכי גנרי שישנו). למעשה, הפרטים היבשים הללו מסתירים את הסיפור המרתק שעומד בבסיסו של המקום הזה- המרכז הזה הוא ליבו הפועם של הפצת ה"פייק ניוז" הרוסי לכל רחבי העולם.
המרכז הוקם בשנת 2014, בשיתוף פעולה בין גורמים בממשלת רוסיה לבלוגרים והאקרים מקומיים. על מנת למלא את ייעודו, המקום הזה גייס אנשים מן השורה, שתמורת תשלום נכבד (בסטנדרטיים מקומיים) נדרש להפיץ מסרים פרו רוסיים באתרי חדשות, בפורומים קהילתיים וברשתות החברתיות השונות.
עובדים לשעבר התראיינו לאמצעי תקשורת שונים בעולם וחשפו חלקים נבחרים מהפעילות הענפה של המקום. מרט (Marat), בלוגר מקומי שעבד במקום במהלך שנת 2015 מספר כי במהלך ביקור רשמי בהודו של הנשיא האמריקאי ברק אובמה, הוא לעס מסטיק ונתפס יורק אותו בגסות על הרצפה.
מרט נדרש על ידי המעסיקים שלו לכתוב על הסיפור הזה בתפוצה נרחבת, כי זו הייתה ההזדמנות להציג את אובמה- מנהיג העולם המערבי- כברברי, לא מוסרי ועוד.
כמו מרט, אנשים רבים נוספים עבדו באותו "מפעל טרולים" בשם אידיאולוגיה פרו-רוסית ואנטי מערבית (בשיא פעילות המקום, הועסקו בו כאלף איש).  זהו למעשה  המקום ממנו יצאו מרבית הודעות האינסטגרם והפייסבוק, שהציפו את ארצות הברית במהלך בחירות 2016.
באוקטובר 2016, המקום עבר אירוע לא צפוי- שני אנשים, רעולי פנים, השליכו בקבוקי תבערה למקום והעלו אותו באש. לבניין נגרם נזק כבד והמרכז עבר לפעול במקום אחר בעיר, תוך שהוא משנה את שמו ואת דרכי הפעילות שלו. היום, המרכז נקרא "סוכנות הידיעות הפדרלית" והוא פועל במתכונת של אתר חדשות, שמפיץ מסרים פרו-רוסיים.  
בשבועות הבאים, אציג בפניכם דוגמאות לסיפורים משונים שיצאו מאותו המקום וכיצד הם השפיעו על דעת הקהל.






Fake News icon by Máximo Gavete from the Noun Project

Comments
* The email will not be published on the website.