מיליארד מול מיליון


19 Jun
19Jun

מיליארד מול מיליון

היי, כאן אופיר בראל, מרצה וחוקר יחסים בינלאומיים במאה ה-21.
מדי שבוע, אשתף אתכם באחת התופעות המסקרנות והמדוברות שקשורות לעולם השיווק הדיגיטלי:
כיצד הממשלה הרוסית מנסה להשתמש ברשתות החברתיות, על מנת להשפיע על דעת הקהל העולמית.
אני מניח, שכולכם שמעתם על מה שהתרחש בבחירות האחרונות לנשיאות ארה"ב, בהן ניסו להשפיע על הבוחרים ולהביא לבחירתו של דונלד טראמפ ע"י פעילות של פרופילים רוסיים פיקטיביים. זה כידוע, הצליח.
למעשה, הסיפור הזה הוא הרבה יותר גדול ממה שמוכר לנו. פרטים חדשים שנחשפים כל הזמן, מראים שמה שהפרופילים הרוסיים הפיקטיביים בפייסבוק, טוויטר ואפילו בפינטרסט עשו בבחירות בארה"ב, הם עשו ועושים בלמעלה מעשרים מדינות שונות ברחבי העולם.
עד כמה התופעה הזו רחבה ?
המספרים הבאים יכולים לסבר לנו את האוזן:

היקף ההשקעה הפיננסית, שהממשל הרוסי משקיע בהעברת מסריו, הן ברשתות החברתיות והן באמצעי תקשורת מסורתיים (ערוצי טלוויזיה ורדיו), נאמד בכמיליארד יורו בשנה.

מהצד השני עומד האיחוד האירופי, שרבות מהמדינות החברות בו סבלו מהפצת דיסאינפורמציה ברשתות החברתיות מצד הרוסים (למשל, בעת הבחירות לנשיאות צרפת ב-2017, שם הפרופילים הרוסיים פעלו במרץ נגד עמנואל מקרון). מול מיליארד יורו מצד רוסיה, האיחוד האירופי (על 28 חברותיו) משקיע בסך הכל קצת יותר ממיליון יורו בשנתיים. כן, בשנתיים. ההשקעה הזו היא במסגרת כוח משימה מיוחד שהאיחוד הקים, שנועד לזהות, לאפיין ולהתמודד מול מתקפות דיסאינפורמציה ברשתות החברתיות. עוד מיליון וחצי יורו מושקעים במרכז ללוחמה בדיס-אינפרומציה ברשת בפינלנד אך גם הסכום הזה לא משנה מהותית את הפער העצום שבין ההשקעה הרוסית להשקעה האירופית.

.מה מאפיין את הפעילות הרוסית ברשתות החברתיות?

אילו סיפורים מוזרים אפשר למצוא סביב התופעה הזו?

מה ניתן לעשות נגד התופעה הזו?

התשובות לשאלות הללו- בפוסטים הבאים בשבועות הקרובים


Comments
* The email will not be published on the website.