הפייק מגיע לישראל


08 Aug
08Aug

שלום לכולם, כאן אופיר בראל וגם הפעם אחשוף בפניכם צדדים נוספים בעולם הפייק ניוז הרוסי.

השבוע התפרסם בחדשות ערוץ עשר תחקיר, שהציג כיצד משתמשי טוויטר רוסיים ניסו להשפיע על יחסי ישראל-ארה"ב, באמצעות פרסום פוסטים מסוגים שונים. הפוסטים הללו עסקו בעיקר בראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו ובנשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ. על פי הכתבה, מטרתם של הציוצים הללו הייתה לבנות תדמית חיובית לבנימין נתניהו (בעיקר בקרב אנשי הימין האמריקאי) ולהציגו כבעל ברית קרוב לדונלד טראמפ. כך, למשל, שניהם מתוארים רבות על ידי אותם משתמשים כמנהיגים שנרדפים על לא עוול בכפם על ידי התקשורת. מנגד, חלק קטן מהציוצים דווקא תיאר את נתניהו באור שלילי- למשל, על ידי הצגתו כמנהיג של מדינת אפרטהייד.

כמו שהבנתם מהפוסטים הקודמים, הממשל הרוסי משתמש ללא הפסקה ברשתות החברתיות כלפי קהלי יעד מגוונים ברחבי העולם, אך זוהי הפעם הראשונה שנחשפת בתקשורת פעילות שכזו ביחס למנהיג ישראלי. העובדה שהפעילות הזו מתחילה להתקרב גם אלינו (ואולי אפילו תתגבר לקראת הבחירות הבאות?) מספקת לנו הזדמנות מצויינת להכיר את הפעילות הרוסית ברשתות בצורה מעמיקה אף יותר.

בפוסטים הקודמים שלי, ציינתי שהמסרים שהממשל הרוסי מעביר ברשתות החברתיות הם כאלו שנועדו, מצד אחד, להאדיר את הממשל הרוסי ואת מדיניותו ומצד שני- להחליש את מתנגדיו הפוליטיים בעולם (ממשלת אוקראינה, ברק אובמה ועוד). השאלה "אילו מסרים רוצים להעביר?" היא שאלה חשובה, אך שאלה לא פחות חשובה היא "איך מעבירים אותם?"

ישנם כל כך הרבה אמצעי תקשורת והמגוון של הרשתות החברתיות הוא עצום.

איך יודעים, למשל, האם לפרסם תמונה מסויימת באינסטגרם או בפייסבוק? או "ידיעה חדשותית" כלשהי בלינדקאין או בגוגל?

לא מדובר בשאלה של מה בכך- כשבודקים לעומק את התנהלות הממשל הרוסי ברשתות החברתיות, מוצאים שעבור כל רשת חברתיות, הרוסים ייעדו תפקיד שונה. התפקיד הזה נגזר מ"מחזור החיים" שכל ידיעה מזוייפת עוברת ברשת.

בעקרון, כל ידיעה מזוייפת ממקור רוסי עוברת שלושה שלבים, כשכל שלב מתבצע ברשתות מסויימות:

  • הצבה: בשלב הראשון, כל ידיעה מזוייפת מוצבת במקומות מסויימים ברחבי האינטרנט. כאן היא נחשפת לראשונה לקוראים השונים ומכאן היא הולכת להתפשט ברחבי הרשת. באופן ספציפי, אותם טרולים רוסיים יציבו תיאוריות קונספירציה ו"ראיות מפלילות" נגד יריבים פוליטיים. הפלטפורמות העיקריות שבהן נעשה שימוש היה reddit ו-4chan (מערכת פורומים מבוססת תמונות, שבה ניתן אף להפיץ תכנים לא חוקיים).

  • הפצה: זהו השלב שבו המסרים שהוצבו, מופצים בקנה מידה עצום ברחבי הרשת, עד כדי כך שהם עשויים להגיע לדיווחי מהדורות החדשות המרכזיות בעולם. הרשת שנעשה בה שימוש מהסוג הזה היא טוויטר (וזו גם הרשת שבה פורסמו המסרים שקשורים לנתניהו)

  • רוויה: בשלב הזה, המסרים מועצמים לא רק בתפוצה שלהם, אלא גם בהשפעה שלהם- המסרים שהופצו בהרחבה הופכים להיות פרובוקטיביים ומסכסכים יותר. זהו גם השלב שירתום את משתמשי הרשתות החברתיות להיות פעילים בעצמם - אם על ידי הפצת המסרים בעצמם ואם על ידי יציאה לאירועים פוליטיים שונים, כמו הפגנות ומחאות נגד השלטון. השימוש בטקטיקה הזו נעשה בעיקר בפייסבוק (למשל- באמצעות הפצת אירועים למחאות פוליטיות במהלך הבחירות בארצות הברית)  אבל גם ברשתות אחרות בהן אינסטגרם ולינקדאין.

העובדה שהפעילות ברשתות החברתיות היא מהירה, הופכת את מחזור החיים של כל ידיעה מזוייפת לקצר אך גם לאינטנסיבי ומשפיע.

Tel Aviv Architecture by Eynav Raphael from the Noun Project

 

Comments
* The email will not be published on the website.