גורמים רשמיים בממשל שמפיצים פייק ניוז?


10 Jul
10Jul

היי, כאן אופיר בראל, מרצה וחוקר יחסים בינ"ל במאה ה-21. בשבוע שעבר, תיארתי לכם כיצד הממשל הרוסי מגייס אנשים פרטיים, כדי שיפיצו מידע כוזב ברשתות החברתיות. הפעם, אני מעוניין להראות לכם דוגמה, כיצד גורמים רשמיים של הממשל הרוסי עושים זאת.
בספטמבר 2014, המשלחת הרוסית למוסדות האו"ם בז'נבה פרסמה בחשבון הטוויטר הרשמי שלה ציוץ מטריד במיוחד. בתמונה רואים מבנה שתלויים בו, זה לצד זה, דגל אוקראינה ודגל נאצי. הכיתוב שמעל לתמונה אומר: "אוקראינה המודרנית- זכויות האדם שם בעלייה". המסר שהציוץ הזה מעביר הוא ברור- אוקראינה היא מדינה נאצית.

הגולש הממוצע, שנחשף לתמונה כזו, לא יכול לבדוק האם היא אמיתית או מזוייפת או הוצאה מהקשרה. למעשה, כשבודקים האם התמונה הזו בכלל אמיתית, מתקבל הסיפור הבא: התמונה הזו אכן צולמה באוקראינה, אך לא בשנת 2014, אלא כבר שלוש שנים קודם לכן. באותו זמן, התקיימו בעיר חרקוב צילומי סרט והתמונה למעשה נלקחה מסט הצילומים.מדוע הרוסים בכלל השתמשו בסיפור הזה? מדוע להציג את האוקראינים כנאצים?
כחצי שנה לפני שפורסמה התמונה, התפתחה מלחמה בין רוסיה לאוקראינה כשצבא רוסיה פלש לחצי האי קרים. החל מתחילת המלחמה, ממשלת רוסיה מקפידה להצדיק את המלחמה בתואנה שהיא נועדה להגן על תושבי אוקראינה ממוצא רוסי- אלו תושבים שעוברים התעללויות קשות מצד האוקראינים, שמתייחסים לתושבים הללו ממש כמו הנאצים. השימוש בדימוי הנאצי הוא לא מקרי- כאשר מדינות העולם השונות, שומעות שגופים מסויימים פועלים כמו הנאצים, זה מרתיע אותן מלתמוך באוקראינה (בייחוד את גרמניה, שלה עבר נאצי והיא גם אחת המדינות החשובות באירופה). כך, בעצם, רוסיה מחלישה את אוקראינה כשהיא מנסה למנוע ממנה תמיכה דיפלומטית, צבאית וטכנולוגית.
השימוש בדימוי הנאצי מתבטא בעוד דיווחים רבים, שיוצאים מכלי התקשורת המסורתיים ומהרשתות החברתיות ושמתארים את המלחמה באוקראינה.


Hammer and Sickle icon by T Com from the Noun Project

Comments
* The email will not be published on the website.